Carol Deppe
Nezdolný zahradník
Pěstování potravin a soběstačnost v nejistých časech

1. vyd. 2017, ISBN 978-80-7436-071-8 , Brož., 312 str.

doporučená cena: 398 Kč
naše cena
: 318
ušetříte: 80
SLEVA: 20 %
Obsah stránky:
Anotace | O autorce | Obsah | 33 zlatých pravidel zahradničení | Globální oteplování na vaší zahrádce | Poučení z malé doby ledové - model zemědělské odolnosti | Chvála Nezdolného zahradníka | | Ukázková miniknížka v pdf | Ukázková miniknížka v Calameo | Dokonalý dýňový koláč bez lepku podle Carol Deppe

Dokonalý dýňový koláč bez lepku podle Carol Deppe

Množství na dva velké koláče

6 šálků pečené mačkané dýně
2-2,5 šálku vajec
2 šálky husté smetany
1-3 šálky hnědého cukru (podle sladkosti konkrétní dýně)
2 polévkové lžíce Carolina koření (16 : 4 : 4 : 1, skořice, zázvor, muškát, hřebíček)
1 čajová lžička pravého vanilkového prášku
čtvrt čajové lžičky soli

Předpisy na dýňový koláč běžně předpokládají, že používáte nekvalitní vodnatou vařenou dýni nebo tykev, podobnou nejspíš oné mdlé hmotě z konzervy. Takové koláče jsou založeny spíš na chuti mléka, smetany, cukru a koření než na dýni nebo tykvi, které jsou tu jen vedlejší přísadou. Chtěla jsem se naučit dělat koláč z dýně Sweet Meat, která má sama významný obsah cukru a vlastní bohatou chuť. Chtěla jsem mít v koláči co nejvíc dýně a co nejméně ostatních přísad. Nechtěla jsem použít sušené nebo kondenzované mléko, které má nepříjemnou chuť a vysoký obsah bílkoviny kravského mléka. Můj koláč bude potřebovat spíš malý než větší přídavek cukru, protože Sweet Meat jsou samy hodně sladké a dýně bude hlavní složkou koláče. Chtěla jsem také, aby koláč vyzdvihoval to, co sama produkuji, to znamená dýně a vejce, a nezdůrazňoval věci, které sama nevyrábím, tedy mléčné výrobky a cukr. Obzvlášť jsem se chtěla vyhnout mléčné bílkovině, která mi dělá problémy. Snažila jsem pokud možno vymyslet koláč, který potřebné bílkoviny získá z vajec místo z mléka. Experimentovala jsem dokonce i se sójovým mlékem v prášku. Nefungovalo to. Sójové mléko je sice bílé a obsahuje bílkoviny, ale vůbec nechutná jako kravské mléko. Dokonalý dýňový koláč musí nějaký mléčný výrobek obsahovat. Dostatečně chutný, ale takový, aby se jím nedodala zbytečně mléčná bílkovina. Použila jsem proto hustou šlehačku, která obsahuje mléčné bílkoviny jen stopy. Koláče ze šlehačky mohu sníst značný kus nebo ho mít několik dní za sebou, aniž bych začala mít ucpaný nos nebo jinou alergickou reakci. Samozřejmě že se šlehačkou přibývají kalorie. Ale dodá koláči chuť a plnost, a s kaloriemi navíc si dokážu poradit snadněji než s tím, že nemohu dýchat.

Věřím, že moučníky by měly být považovány za celé jídlo. Obvykle moučníky nejím. Ale když si moučník dám, často se vesele nacpu a říkám tomu večeře. Pomáhá to hlídat kalorie, je-li moučník brán tak vážně, že to ospravedlňuje nahradit jím večeři. Takže když vymýšlím moučník, jsem ochotná udělat ho bohatý a plný kalorií, pokud to nejsou prázdné kalorie. Na těchto základních pravidlech jsem vymyslela recept na dokonalý dýňový koláč s maximálním obsahem vajíček a dýně a omezila jsem množství šlehačky a cukru na množství nutné k dosažení úžasné chuti, jakou jsem chtěla. Po většinu roku pohlížím na dokonalý dýňový koláč jako na báječný, třebaže poněkud benevolentní způsob, jak si dát k večeři vajíčka a dýni. Jenom o dovolené jím dokonalý dýňový koláč a ještě plné jídlo. Znamená to starat se o kalorie. (Někdo by řekl, že je v pořádku dát si tak bohatý moučník jen tehdy, když omezíte velikost jeho porce. To se ale nestane, dokud jsem s dokonalým dýňovým koláčem pod jednou střechou. potřebuji jiný přístup. Třeba omezit všechno ostatní.) Můj recept bude fungovat s jakoukoliv výrazně chutnající prvotřídní lahůdkovou zimní dýní, jaké jsem doporučovala. (Alespoň s těmi, které jsou dost velké, aby poskytly dostatečné množství dužniny.)

Zjistila jsem, že bych nemohla vyrobit dobrý dýňový nebo tykvový koláč s kupovanými směsemi koření, které jsou k tomu určené. Většinou je v nich moc hřebíčku nebo zase vůbec žádný a koření bývá vyčpělé. Proto jsem vytvořila svoji vlastní směs na dýňový koláč. Je to skořice, zázvor, muškátový oříšek a hřebíček v poměru 16 : 4 : 4 : 1. Koření v malých skleničkách bývá často staré, dokonce i v regálech obchodů. Vždycky nakupuji koření ve velkém a předem ho očichám. Také používám pravou práškovou vanilku, nikoliv extrakt. Prášková vanilka má mnohem bohatší a plnější chuť. Směs koření i vanilku skladujte v mrazáku. Ani mražené si ale nezachová plnou sílu víc než rok. Používejte pravý hnědý cukr. (Pravý hnědý cukr obsahuje jen jedinou ingredienci hnědý cukr.) Světlý nebo středně tmavý hnědý cukr je nejlepší. (Hodně tmavý hnědý cukr chutná příliš po melase, takže přehluší chuť dýně.)

Hnědý cukr v předpisu musí být v rovnováze se sladkostí konkrétní dýně. Dávám ho jen jeden šálek na dva koláče z plně vyzrálé Sweet Meat. Není-li úplně prvotřídní nebo vyzrálá, použiju 1,5–2 šálky. Do vyzrálé Hubbardovy dýně bych nejdřív zkusila dva šálky. S trochou cviku se naučíte ochutnat rozmačkanou dýni nebo tykev a odhadnout přesně, kolik cukru budete pro tento konkrétní plod muset přidat.

Používejte mačkanou pečenou dýni. Může být čerstvě upečená, pečená den předem a zčásti zmražená do pečení na později nebo rozmražená z vaší zásoby v mraznici.

Pokud můžete jíst pšenici a děláte rádi těsto, lze použít jakýkoliv recept na těsto. Ale protože já pšenici jíst nemohu, je pro mne těsto problematické, a navíc moc pracné. Koláče proto dělám úplně bez těsta. Většina práce s koláči připadá na výrobu těsta, a to má v sobě hodně tuku a kalorií. Pokud máte rádi dýňový koláč, ale děláte ho zřídka, vyzkoušejte moji verzi bez těsta, třebaže pšenici jíst můžete. Můj koláč bez těsta vypadá jako obyčejný a je natolik pevný, že se krájet a podávat v porcích tvaru klínku. Abych mohla péct koláč bez těsta a náplň nepřipálila, používám těžké zapékací mísy Pyrex, zahřívám hmotu opatrně a jemně a předehřívám ji tak, že mísu Pyrex postavím na chvíli do jiné mísy s horkou vodou. (Moje pečící mísy, největší, jaké jsem mohla sehnat, mají u dna vnitřní průměr 20 cm a ve vrchní části 24 cm. Pokud máte menší, musíte předpis upravit.)

Postup. Promíchejte mačkanou dýni, směs koření, vanilku, cukr a sůl ve velké nerezové míse. Přidejte vejce. K rozmíchání vajec na povrchu dýňové směsi používám ruční mixér puštěný na několik vteřin. Pak přidám šlehačku a všechno rozmixuji na jemnou hmotu. Jakákoliv vlákna z dýně skončí namotaná na mixéru a jsou tak automaticky odstraněna. Hmotu předehřeji tak, že mísu s ní postavím do větší mísy nebo pánve s horkou vodou. (Zkrátí to dobu pečení a okraje a střed koláče se pečou stejnoměrněji.) Jakmile je hmota na dotek teplá, naliji ji do dvou pečících mis.

Dám koláče na druhý rošt odspoda v troubě předehřáté na 180 oC. Pečení trvá asi 45–55 minut. (Koláče se tak propékají jemněji než v klasické pozici na dně trouby.) Moje dokonalé koláče obsahují mnohem víc dýně a vajec a méně tekutiny než většina ostatních a mají úplně jiné vlastnosti než běžný dýňový koláč. Když je můj dokonalý koláč hotový, nafoukne se do vypouklého tvaru, jako kdyby si o sobě myslel, že je z kynutého těsta, a má tenkou světle zlatohnědou kůrku na celém povrchu včetně středu. Kůrka je na dotek suchá. (Pokud jsou okraje nafouknuté, ale střed ne, koláč ještě není hotový.)

Vyndejte koláče z trouby a nechte je vychladnout. Během chladnutí povrch koláče poklesne a nabyde u koláčů obvyklého prohnutého tvaru a kůrka zmizí. A teď přijde těžký okamžik. Koláče přikryjte a na jeden den je zmrazte. Plná chuť se rozvine až po jednom dni v mraznici.

Dokonalý dýňový koláč jíme většinou samotný. Ale na Den díkůvzdání a na Vánoce udělám ještě šlehačku. Dávám tři polévkové lžíce cukru na šálek husté šlehačky.

(z knihy Carol Deppe: Nezdolný zahradník, DharmaGaia 2017)

 

Hodnocení knihy
Další naše knížky
DharmaGaia mj. vydala:

Carol Deppe: Tao zeleninové zahrady. Pěstování rajčat, listové zeleniny, hrachu, fazolí, dýní, radosti a klidu

Carol Schaefer: Pro příštích sedm generací. Rada starých moudrých žen představuje svou vizi budoucnosti Země

Katy Bowmanová: Celým tělem naboso. Zdárný přechod na minimalistickou obuv

Andreas Weber s Emmou & Maxem: Blbinky a bláto. Akční knížka vhodná do velkoměst & pro stavbu domečků na stromech

Geomancie a integrální kultura. O novém vztahu k naší domovské planetě

Lao-c': Tao te ťing

Gary McLain: Indiánská cesta. Učení o tom, jak rozprávět s Matkou Zemí

Miranda Gray: Rudý měsíc. Jak chápat a používat tvůrčí, sexuální a spirituální dary menstruačního cyklu

Jack Zimmerman, Virginia Coyleová: Cesta poradního kruhu. Umění otevřené komunikace

Chen Kaiguo a Zheng Shunchao : Otevření Dračí brány. Jak se člověk stane moderním taoistickým čarodějem

Peggy Joy Jenkinsová: Jak rozvíjet dětskou spiritualitu. Jednoduchá praktická cvičení

Chow, Kit; Krammerová, Ione: Všechny čaje Číny

Rob Preece: Odvaha cítit. Buddhistické praxe pro otevření se druhým

MUDr. Guo Li: Čínské metody oddálení stáří a upevnění zdraví

David Abram: Kouzlo smyslů. Vnímání a jazyk ve více než lidském světě

Bija Bennettová: Emoční jóga. Jak tělo může uzdravit mysl

Jeremy W. Hayward a Francisco J. Varela: Mosty k porozumění. Rozhovory předních vědců s dalajlamou o zkoumání lidské mysli

Čhögjal Namkhai Norbu: Zrození, život a smrt. Podle tibetské medicíny a nauky dzogčhenu

Lama Thubten Yeshe: Úvod do tantry. Transformace touhy

Bret Stephenson: Co dělá z chlapců muže. Duchovní přechodové rituály ve věku nevšímavosti

Stephen LaBerge: Lucidní snění

Caroline Myssová: Anatomie ducha. Sedm úrovní síly a léčení

Barbara Colorosová: Děti za to stojí!. Darujte svým dětem sebekázeň

Robert E. L. Masters a Jean Houstonová: Druhy psychedelické zkušenosti. Klasický průvodce účinky LSD na lidskou psychiku

Valerie Brooksová: Tantrické zasvěcení. Iniciace ženy na cestě extáze