Helle Heckmannová
Pomalé rodičovství
Vědomá péče o děti - inspirativní přístup školky Nokken

1. vyd. 2016, ISBN 978-80-7436-062-6, Brož., 146 str.

doporučená cena: 168 Kč
naše cena
: 143
ušetříte: 25
SLEVA: 15 %
Obsah stránky:
Anotace | Obsah knihy | O autorce | Předmluva Johany Passerin | Předmluva k anglickému vydání | Úvod autorky | 1. kap. Vnitřní práce pedagoga | Ukázková miniknížka v pdf | Ukázková miniknížka v Calameo

Anotace

Rané dětství prožíváme jen jednou. Je vzácné. To, co se odehraje v prvních letech, nelze později stejným způsobem zopakovat nebo získat nazpět. Kodaňská školka Nøkken to potvrzuje. Kniha Pomalé rodičovství nám pomáhá ctít a respektovat bytost malého dítěte, dopřát jeho vývoji všechen potřebný čas a také sobě věnovat čas k tomu, abychom si vychutnali postupný a zázračný rozvoj lidské bytosti. V interakci s dítětem a mezi sebou navzájem můžeme rozvinout nový, vědomý záměr – u jídla, při spaní, na procházkách v přírodě i při oslavách svátků. Tato kniha je průvodcem, který nám pomáhá objevit v každodenním životě bohatství, které již máme, a to tak, že zpomalíme a dopřejeme sobě a svým dětem prostor, v němž lze dýchat a růst. Dala by se též nazvat příručkou pomalého růstu.

Helle Heckmannová (1955) již téměř třicet let pracuje jako waldorfská pedagožka pro předškolní děti. V reakci na stále rostoucí potřebu kvalitní péče o nejmenší děti založila před pětadvaceti lety v Kodani v Dánsku školku Nøkken. Její program je dobře zavedený a mezinárodně uznávaný jako jedinečný přístup k péči o děti ve věku od jednoho roku do sedmi let. Nøkken je vzorem rané péče,  jímž se jiné waldorfské školky i další instituce, např. lesní školky, nechávají inspirovat a čerpají z něj praktický příklad denního rytmu, který dětem přináší prospěch a podporu.

Před dvaceti lety bylo nezvyklé si jen představit, že by děti trávily ve školce většinu dne venku, a ne zavřené ve třídě. V té době Helle Heckmannová přišla se svým programem, kdy již nejmenší děti tráví velkou část svého školkového dne venku. Vše je však pečlivě strukturováno na základě poznatků waldorfské pedagogiky.

Kniha Pomalé rodičovství není běžnou příručkou pro rodiče o výchově dětí. Helle Heckmannová na jejích stránkách podrobně popisuje, jak a proč je jedinečný nøkkenský přístup k malým dětem strukturován. Nesmí se na ně např. spěchat a nelze je posuzovat podle toho, co ještě neumí. Je potřeba dodržovat pravidelný rytmus a řád vycházející z vývojových potřeb dětí. Je privilegiem a zodpovědností pečujícího dospělého, aby byl dítěti vzorem, který ono může napodobovat, a bez jakéhokoliv spěchu dítěti poskytl čas na opakované procvičování. Nápodobou malé dítě získává nejen nové dovednosti, ale také pocit sebeúcty spolu s tím, jak se rozšiřují jeho kompetence.

Z angličtiny do češtiny přeložila Jana Čeřenová.

Odborná editorka Johana Passerin.

„Chcete-li bystré děti, musíte je povzbuzovat k tomu, aby chodily ven a cvičily, a chcete-li zpomalené děti, jediné, co musíte, je nechat je celý den nečinně posedávat u televize a hrát počítačové hry.“

„Tato kniha předkládá metodu, jak lze strukturovat den ve školce v rámci možností, které nám dává realita velkoměsta, jako je Kodaň. Nepovažuji ji za vzor, ale dělím se o ni v naději, že může posloužit jako inspirace druhým v jejich ušlechtilé práci s dětmi, ať už to jsou opatrovatelé, rodiče, prarodiče nebo třeba jen dobrý přítel. Všichni si můžeme osvojit podobné smýšlení a stejný názor, ale to, jak ho prakticky vyjádříme v každodenním životě, se bude samozřejmě lišit od místa k místu podle toho, ve kterém koutě planety a v jakých podmínkách se nacházíme.“

Další informace o práci Helle Heckmann
Hodnocení knihy
kniha zatím nebyla hodnocena

ohodnoťte knihu  

Další naše knížky
DharmaGaia mj. vydala:

Peggy Joy Jenkinsová: Jak rozvíjet dětskou spiritualitu. Jednoduchá praktická cvičení

M. Mrowetz, I. Antalová a G. Chrastilová : Bonding - porodní radost. Podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti?

Jean Liedloffová: Koncept kontinua. Hledání ztraceného štěstí pro nás a naše děti

Rebeca Wildová: Svoboda a hranice, láska a respekt. Co od nás děti potřebují

Meredith F. Smallová: Naše děti, naše světy. Jak biologie a kultura ovlivňují naše rodičovství

Andreas Weber s Emmou & Maxem: Blbinky a bláto. Akční knížka vhodná do velkoměst & pro stavbu domečků na stromech

Rebeca Wildová: Učit se žít s dětmi. Bytím k výchově

Ingrid Bauerová: Bez plenky. Laskavá moudrost přirozené hygieny nemluvňat

Julia Dibbernová: Miminka v bezpečí. Průvodce pro odvážné rodiče

Gary McLain: Indiánská cesta. Učení o tom, jak rozprávět s Matkou Zemí

Dillonová, Mary a Barclayová, Shinan: Rozkvétající žena. Příběh zasvěcení dívky v ženu

Geomancie a integrální kultura. O novém vztahu k naší domovské planetě

Miranda Gray: Rudý měsíc. Jak chápat a používat tvůrčí, sexuální a spirituální dary menstruačního cyklu

Kristi Meisenbach Boylanová: Sedm posvátných fází menarché. Spirituální cesta dospívající dívky

Carol Schaefer: Pro příštích sedm generací. Rada starých moudrých žen představuje svou vizi budoucnosti Země

Jane Bennettová: Požehnání, ne prokletí. Průvodce pro matky a jejich dospívající dcery

Jyoti: Anděl zavolal mé jméno. Příběh transformativní energie, která přebývá v těle

Bret Stephenson: Co dělá z chlapců muže. Duchovní přechodové rituály ve věku nevšímavosti

Julie Tallard Johnsonová: Bouřlivá léta. Přechodové rituály a posvátná moudrost pro dospívající

David Abram: Kouzlo smyslů. Vnímání a jazyk ve více než lidském světě

Jack Zimmerman, Virginia Coyleová: Cesta poradního kruhu. Umění otevřené komunikace

Bija Bennettová: Emoční jóga. Jak tělo může uzdravit mysl