Jack Zimmerman, Virginia Coyleová
Cesta poradního kruhu
Umění otevřené komunikace

1. vyd. 2016, ISBN 978-80-7436-061-9, Váz., 380 str.

doporučená cena: 458 Kč
naše cena
: 366
ušetříte: 92
SLEVA: 20 %
Obsah stránky:
Anotace | O autorech | Obsah | Ukázková miniknížka v pdf | Ukázková miniknížka v Calameo | Předmluva | Úvod | Kap. 1 - Volání poradního kruhu (část) | Kap. 8 - Rodinné poradní kruhy (část) | Poradní kruhy ve firmách | Závěrečný příběh

Anotace

Nová kvalita komunikace pro organizace, firmy, školy i rodinu.

Kniha přináší ucelený a detailní popis metody, která učí otevřené komunikaci, autentickému sdílení a společnému rozhodování. 

Autoři nás podle tradice kalifornské Ojai Foundation provázejí praxí poradního kruhu v různých cílových skupinách a odkrývají  jeho význam v mnoha oblastech života. Ukazují, jak nás tato prastará jednoduchá technika může vrátit ke kořenům lidské komunikace a vnést nové světlo do současných témat našich životů.

Zvláštní kapitoly jsou věnovány používání poradního kruhu v práci s dětmi a mládeží, ve školních skupinách, v rodinném prostředí, partnerských vztazích, komunitách i ve firmách.

PORADNÍ KRUH (angl. council, někdy také kruh otevřené komunikace, rada, shromáždění rady) je komunikační metoda směřující „od srdce k srdci“. Když usedáme do poradního kruhu, vstupujeme do autentického prostoru sdílení pravdivých příběhů. Promlouváme upřímně, nasloucháme srdcem a spontánně vyjadřujeme podstatu sdělení. Nehodnotíme, nic neočekáváme, jsme plně přítomní a vzájemně propojení bezpečím tradičního kruhu. Setkáváme se jako naši předkové u ohně, poznáváme se navzájem a nacházíme sami sebe. 

Přeložil Alexandr Neuman.

Jack Zimmerman v knize píše: „Od roku 1980 jsem seděl v tisících poradních kruzích se žáky základních škol prvního i druhého stupně, s učiteli, členy komunity, byznysmeny, ženami – i členy své vlastní rodiny. (…) Mnoho párů, které se v Ojai Foundation účastní našich workshopů (…) nebo s nimi pracujeme soukromě, si uvědomuje, že poradní kruh je neocenitelným nástrojem při budování vědomějšího a oduševnělejšího společného života.“ A společně s „Gigi“ Coyleovou dodávají: „Jedním z důvodů, proč o poradním kruhu píšeme, je poskytnout praktický návod, jak tuto praxi realizovat v nejrůznějších prostředích a situacích. Poradní kruh ale není jen technika, kterou by bylo možné se prostě naučit, a proto jsme do knihy začlenili i spoustu příběhů a osobních zkušeností v naději, že se nám podaří zachytit také ducha celého jeho vývoje.“

„V současné době jsou v Česku a na Slovensku již desítky lidí, kteří prošli výcvikem facilitátorů poradních kruhů a přinášejí je do různých společenství a týmů, školních a firemních kolektivů či svých rodin. Stovky, možná tisíce lidí tak měly příležitost zažít poradní kruh ve smyslu, jak jej pojímá Ojai Foundation a tato kniha. Je tu také nespočet lidí, kteří se zúčastnili jiných typů kruhů a způsobů sdílení příběhů při seberozvojových kurzech, v terapeutických komunitách, při rituálech nejrůznějších kultur, teambuildingových aktivitách či na letních táborech. Jim i mnohým dalším bývá naladění poradního kruhu velmi blízké a známé. Sezení v kruhu, sdílení příběhů a naslou­chání v nás probouzí určité archetypální vzpomínky na to, co zažívali naši předci ve všech možných kulturách již odpradávna,“ zdůrazňuje Helena Kosková, lektorka a průvodkyně poradních kruhů v České republice.

Další informace

www.ojaifoundation.org — webová stránka Ojai Foundation: informace, výcvik poradního kruhu a časový program retreatů

www.councilinschools.org — poradní kruhy ve školách

www.schooloflostborders.org — podstata poradního kruhu: seznámení s jeho kořeny, s tím, co znamená žít poradní kruh, výcvik vedoucího a jeho ini­ciace pro vedení poradního kruhu, aplikace poradního kruhu v různých prostředích i jako součásti přechodového rituálu

www.council-network.eu — European Council Network (Evropská síť po­radních kruhů)

www.council.cz — Cesta poradního kruhu v České republice

https://www.facebook.com/councilvevazce/

 

Hodnocení knihy