M. Mrowetz, I. Antalová a G. Chrastilová
Bonding - porodní radost
Podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti?

1. vyd. 2011, ISBN 978-80-7436-014-5, Brož., 368 str.

doporučená cena: 338 Kč
naše cena
: 270
ušetříte: 68
SLEVA: 20 %
Obsah stránky:
Anotace | O autorkách | Obsah knihy | Předmluva Evy Labusové | O knize řekli/napsali | Miniknížka k nahlédnutí

Předmluva Evy Labusové

Díky autorkám za tuto důležitou knihu!

Není tomu tak dávno, kdy výraz bonding v České republice nikdo neznal. A je toho víc, co si v uplynulých desetiletích hledá cestu k uším a srdcím českých žen. Krátce bych to označila jako radost z ženství. Radost z mateřství. Radost z toho, že jsme správkyněmi jedinečných tajemství spojených s úkolem přivádět na svět nový život.
 
Sama jsem tenhle zázrak prožila třikrát. Velmi různě.
 
První porod, v porodnici, mi byl odcizen typickou rutinou lékařského vedení včetně medikace, připoutání končetin k porodnímu lůžku a nástřihu hráze. Sbírala jsem se z toho přes tři měsíce. Miminko mi po porodu nechali jen chvíli. Náš bonding připomínal vzájemné lízání ran po opravdu těžké bitvě.
 
Druhý porod, také v porodnici, proběhl bezproblémově. Druhá dcerka však byla napitá plodovou vodou. Záhy ji ode mne odnesli, aby jí vodu odsáli, pak skončila v inkubátoru.
 
Až třetí porod, v Centru aktivního porodu, zcela odpovídal mým představám. Rychlý a naprosto nerušený. S mým mužem a převážně jen v péči porodní asistentky. V obyčejné posteli. S bondingem bez narušování.
 
Širší souvislosti mých porodů mi pořád ještě docházejí. Jednak s informacemi, které získávám skrze svou práci, a především, když pozoruji své milované dcery. Se všemi mám krásný vztah. A přesto třikrát jiný.
 
S nejstarší, dnes už skoro dospělou, občas řešíme, že leccos v životě zraňuje a bolí a potřebuje čas na hojení.
 
S prostřední se jen výjimečně mazlím - od malinka si sama rozhodovala o tom, jak a kdy ji smím pohladit a obejmout.
 
S tou nejmladší mám vztah - jak to popsat, aby mi bylo správně rozuměno - z žertu říkávám milenecký. Od malička s častým intenzivním fyzickým kontaktem. S hlubokou sdílností a intimitou. Též nelze přehlédnout, že tahle holčička žije v největším napojení na své vlastní tělo. Vše, co se s ní děje, vnímá. Umí to správně vyhodnotit a zařídit se podle toho. K jejím oblíbeným knížkám patří Rozkvétající žena (DharmaGaia 2006). Dostala ji ode mne k desátým narozeninám, četla ji opakovaně, trvala na tom, že ji nadělí svým kamarádkám.
 
Tak jsou mé dcery mými učitelkami. A nejen mými, pozoruji, že i obě babičky, navzdory generačnímu odstupu, skrze vnučky nahlížejí do nových obzorů ženství, které jim jejich matky nepředaly a které i ony (vím, že nerady) zůstaly svým dcerám dlužny.
 
Neuropsychologie odhaluje nové a nové souvislosti o utváření lidské osobnosti a o významu raných zážitků. Diskutuje se, nakolik je nerušený intenzivní kontakt dítěte s matkou bezprostředně po narození důležitý a určující. Za sebe říkám: Víc, než tušíme. A jsem šťastná, když od svých dcer slyším: Já si svoje miminko po porodu odnést nenechám.
 
Eva Labusová
Více informací o bondingu

najdete na www.klinickapsycholozka.cz.

Aktuality o bondingu též na Facebooku.

Porodní plán. Dokumentární film o českém porodnictví autorek Gabriely Kontra a Kateřiny Kačerovské.

Informace o knížce na Facebooku
Hodnocení knihy
Další naše knížky
DharmaGaia mj. vydala:

Meredith F. Smallová: Naše děti, naše světy. Jak biologie a kultura ovlivňují naše rodičovství

Jean Liedloffová: Koncept kontinua. Hledání ztraceného štěstí pro nás a naše děti

Ingrid Bauerová: Bez plenky. Laskavá moudrost přirozené hygieny nemluvňat

Peggy Joy Jenkinsová: Jak rozvíjet dětskou spiritualitu. Jednoduchá praktická cvičení

Rebeca Wildová: Svoboda a hranice, láska a respekt. Co od nás děti potřebují

Carol Schaefer: Pro příštích sedm generací. Rada starých moudrých žen představuje svou vizi budoucnosti Země

Dillonová, Mary a Barclayová, Shinan: Rozkvétající žena. Příběh zasvěcení dívky v ženu

Regina Masaracchiová a Ute Taschnerová : Už to vím! 1. Maminčino bříško

Regina Masaracchiová a Ute Taschnerová : Už to vím! 2. Máme doma miminko

Ó Matko Lakšmí, dej mi dar!. Magické obřady bengálských žen

Joan Borysenko: Cesta ženy k Bohu

Jiddu Krishnamurti: Vnitřní revoluce. Zbývající knihy tohoto titulu jsou již dlouhým skladováním mírně poškozené, většinou odřením na obálkách, proto je prodáváme za výrazněji slevněnou cenu a nelze je reklamovat.

Caroline Myssová: Anatomie ducha. Sedm úrovní síly a léčení

Tomáš Štanzel : Strava a vědomí

Yongey Mingyur Rinpočhe: Radost ze života. Štěstí jako vědecká disciplína

Bonnie Greenwellová: Energie transformace. Průvodce procesem probouzení Kundaliní

Geomancie a integrální kultura. O novém vztahu k naší domovské planetě