Čhögjal Namkhai Norbu
Jantrajóga
Tibetská jóga pohybu

1. vyd. 2012, ISBN 978-80-7436-020-6, Váz., 412 str.

doporučená cena: 498 Kč
naše cena
: 324
ušetříte: 174
SLEVA: 35 %
Obsah stránky:
Anotace | Obsah | Předmluva | Úvod k základům jantrajógy | Ukázková miniknížka

Anotace

Jantrajóga – tibetská léčivá jóga, z níž mohou mít užitek zkušení jógini i úplní začátečníci –  patří k naukám dzogčhenu, které jsou v současnosti zpřístupňovány všem zájemcům. Cílem cvičení jantrajógy je objevení prvotního stavu, naší skutečné lidské kondice.Jejím prostřednictvím si také můžeme léčit mnoho nemocí vzniklých na fyzické, energetické i mentální úrovni.

Jantrajóga je buddhistickou obdobou hinduistické hathajógy. Tento systém cvičení zahrnuje pohyby těla, dechová cvičení a vizualizace. Původně tuto praxi předávali mahásiddhové v Indii a Oddijáně. V současnosti najdeme jantrajógu ve všech školách tibetského buddhismu spolu s anuttaratantrami. Všeobecně je známá pod tibetským termínem trulkhor, jemuž v sanskrtu odpovídá termín jantra.

Velký mistr Padmasambhava předal ústně jantru nazývanou Jantra sjednocení slunce a měsíce tibetskému překladateli a dzogčhenovému mistru Vairóčanovi v 8. století v Tibetu. Ta je považována za nejstarší ze systémů jantry. Její zvláštností je mimo jiné množství pozic, které nalezneme rovněž v klasické tradici jógy. 

Čhögjal Namkhai Norbu, jeden z velkých žijících mistrů dzogčhenu a tantry, začal předávat tuto hlubokou nauku v 70. letech 20. století, kdy také sepsal komentář založený na ústním vysvětlení některých tibetských jóginů a siddhů 20. století. 

Čtenář najde v knize Vairóčanův kořenový text  nazvaný Jantra sjednocení slunce a měsíce v tibetském originálu a českém překladu, a dále podrobný komentář Čhögjala Namkhai Norbu vysvětlující všechna přípravná cvičení, základní série pránájámy a janter včetně praxe vnitřního tepla tummo i přehled doplňkových cviků. Knihu doprovází pět speciálních dodatků (mj. detailní seznam zdravotních účinků janter) a bohatý poznámkový aparát.

Lidé na Západě mohou mít z těchto mimořádných instrukcí uvedených v této knize velký prospěch.

Z tibetštiny do italštiny přeložil, editoval a poznámkami doplnil Adriano Clemente s laskavou pomocí autora. Z italštiny do angličtiny přeložil Andrew Lukianowicz ve spolupráci s Laurou Evangelisti. Z anglické verze do češtiny přeložila Fijalka Turzíková.

 

 

 

 

 

Další informace

O autorovi a o Komunitě dzogčhenu.

Dokumentární film Yantra yoga. Tibetan Yoga of Movement (8.38 min., anglicky).

Víkendové kurzy jantrajógy s autorizovanými instruktory probíhají po celé České republice. Pravidelně se cvičí v Praze 1 v Kyablingu (Opletalova 35). Více informací na: www.jantrajoga.cz a www.yantrayoga.org.

 

Hodnocení knihy
kniha zatím nebyla hodnocena

ohodnoťte knihu