Julie Tallard Johnsonová
Bouřlivá léta
Přechodové rituály a posvátná moudrost pro dospívající

1. vyd. 2011, ISBN 978-80-7436-018-3, brož., 263 str.

doporučená cena: 298 Kč
naše cena
: 238
ušetříte: 60

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | Obsah | Úvod | Kapitola první: Cesta duchovního bojovníka (část) | Ukázka v pdf

Úvod

„Jestliže člověk směle kráčí směrem k dosažení svých snů a snaží se vést život, který si vysnil, dosáhne úspěchu, který by v běžném životě nečekal.“ ―Henry David Thoreau, americký esejista, přírodovědec a autor knihy Walden

 
NĚKDO NAJDE ODSTAVEC v knize. Nebo cizí člověk řekne něco, co se nás už nepustí. Zasáhne nás nějaký příběh a otevře nové dveře. Nějaké proroctví nás přivede na správnou cestu. Nebo se nám zdá sen, který ne a ne vyblednout. Skrze náhody a shody náhod nalézáme svou cestu k tomu, čeho je nám třeba. A pak obvykle zjistíme, že chceme víc, víc od svých prožitků a víc od sebe sama. Prostě víc. Někdy nás touha po jednom přivede ke druhému.
 
Bouřlivá léta ohraničují naši cestu do dospělosti – čas toužení, ztrát a nálezů, síly a křižovatek. Posvátná moudrost ji nazývá „cestou hrdiny“, plnou nástrah a kouzel. Mnozí známe někoho, kdo neuspěl. Bouřlivá léta jsou především obdobím rozhodování.
 
Je to, jako bychom začali do neviditelného medicínského váčku shromažďovat sbírku prožitků, názorů, obav, vztahů, rozhodnutí, snů a náhod, jež se stávají základem toho, kým v životě budeme. Vše, čím během bouřlivých let svůj medicínský váček naplníme, se stane součástí naší životní medicíny. Vše, co právě ty najdeš v této knize, se ti nabízí jako možnost pro tvůj medicínský váček: bdělé snění, posvátná a původní moudrost, meditační praxe, rituály, příběhy a mýty, přísloví, předkové, rádci, poezie, bubnování i přírodní medicína.
 
Svými bouřlivými léty jsem prošla už dávno, ale stále se držím medicíny, kterou jsem tehdy získala. Teď, jako spisovatelka a psychoterapeutka pro dospívající a mladé dospělé, sestavuji tuto knihu v naději, že ti do tvého medicínského váčku nabídne víc. Moudrost v této knize je „vypůjčená moudrost“ – vypůjčená z dávných tradic i od takových současných ochránců moudrosti, jako jsou například dalajlama nebo africká šamanka Sobonfu Somé.
 
Indiánské národy považují slova medicína a síla za zaměnitelná. Síla nějaké věci je její medicínou. Posvátná moudrost nám odhaluje, že všichni v sobě máme takovou „původní medicínu“, svou jedinečnou osobní sílu. Ta bývá v různých tradicích nazývána různě: naše buddhovská nebo Kristova podstata, átman, pravé Já nebo vnitřní Já. Žádní dva lidé nemohou mít přesně tutéž medicínu. Všichni bychom měli světu přinést svou vlastní jedinečnost. Ani když uvažujeme nad myšlenkami, posvátnými praktikami a rituály jiných tradic, o nichž se zmiňuje tato kniha, neznamená to, že bychom se měli srovnávat s ostatními nebo se snažit být jako někdo jiný. Cesta bouřlivým obdobím spočívá v tom, že se otevřeme tomu, čím jsme jako jednotlivci, a začneme naplňovat svůj specifický a cenný úkol zde na zemi; že budeme naslouchat své BOUŘLIVOSTI – své vnitřní pravdě, snům a touhám; že porozumíme svým strachům. Posvátná moudrost nám s tím může pomoci, stejně jako pomáhá jiným už tisíce a tisíce let, třebaže nedává odpovědi na otázky. Spočívá v otevření sebe sama své vlastní vnitřní vizi – tím získáváme sebevědomí a sebeúctu, abychom si mohli vybrat, jakou cestou se chceme ubírat.
 
Posvátná moudrost ti tedy pomůže pochopit, že není třeba dělat si starosti s tím, kdo jsi, nebo kdo nejsi. Pamatuj si, že si kdykoli můžeš vybrat, kým chceš být a jak chceš žít. Věřím, že meditace, rituály a učení z této knihy ti pomohou stejně, jako v minulosti pomohly mně a pomáhají mi dodnes.
 
„Cesta mezi tím, čím jsi býval, a tím, kdo jsi teď, je tam, kde se doopravdy odehrává tanec života.“ ―Barbara de Angelis, autorka knihy Tajemství vášně
 
„Pozvedni oči v tento den, jenž pro tebe se rozednívá. Dej život svému snu.“ ―Maya Angelou, afroamerická básnířka, autorka knihy I Know Why the Caged Bird Sings
 
Osobní stránky autorky
Hodnocení knihy
Další naše knížky
DharmaGaia mj. vydala:

Bret Stephenson: Co dělá z chlapců muže. Duchovní přechodové rituály ve věku nevšímavosti

Gary McLain: Indiánská cesta. Učení o tom, jak rozprávět s Matkou Zemí

Yongey Mingyur Rinpočhe: Radost ze života. Štěstí jako vědecká disciplína

Carol Schaefer: Pro příštích sedm generací. Rada starých moudrých žen představuje svou vizi budoucnosti Země

Jiddu Krishnamurti: Vnitřní revoluce

Michael Harner: Cesta šamana. Jak probudit svůj vnitřní potenciál

Tenzin Wangyal, Rinpočhe: Tibetská jóga snu a spánku

Gary Snyder: Praxe divočiny

Aldous Huxley: Ostrov

David Abram: Kouzlo smyslů. Vnímání a jazyk ve více než lidském světě

Stephen LaBerge: Lucidní snění

Peggy Joy Jenkinsová: Jak rozvíjet dětskou spiritualitu. Jednoduchá praktická cvičení

Ralph Abraham, Terence McKenna, Rupert Sheldrake: Trialogy na hranicích Západu. Chaos, tvořivost a znovuposvěcení světa

Sujiva: Základy meditace vhledu v praxi. Pragmatický přístup k vipassaně

Egon Bondy: Buddha

Čhögjal Namkhai Norbu, Rinpočhe: Dzogčhen. Přirozeně dokonalý stav

Rob Preece: Moudrost nedokonalosti. Proces individuace v životě buddhisty

Gabrielle Roth : Mapy k extázi. Léčivá cesta pro nespoutaného ducha. Učení městské šamanky

Tomáš Štanzel : Strava a vědomí

Jeremy W. Hayward a Francisco J. Varela: Mosty k porozumění. Rozhovory předních vědců s dalajlamou o zkoumání lidské mysli

Dillonová, Mary a Barclayová, Shinan: Rozkvétající žena. Příběh zasvěcení dívky v ženu

Aldous Huxley: Brány vnímání

Bonnie Greenwellová: Energie transformace. Průvodce procesem probouzení Kundaliní

Jyoti: Anděl zavolal mé jméno. Příběh transformativní energie, která přebývá v těle

Caroline Myssová: Anatomie ducha. Sedm úrovní síly a léčení