Rob Nairn: Žití, snění, umírání<br> <span class='sub-title'>Praktická moudrost z Tibetské knihy mrtvých</span>

Rob Nairn
Žití, snění, umírání
Praktická moudrost z Tibetské knihy mrtvých

1. vyd. 2007, ISBN 978-80-86685-57-8, vázaná, 350 str.

doporučená cena: 388 Kč
naše cena
: 310
ušetříte: 78

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | obsah | předmluva | úvod | kapitola 1

Anotace

Proslulý starobylý tibetský text Bardo Thödol (Tibetská kniha mrtvých), za jehož autora je tradičně považován guru Padmasambhava (8. stol., tib. Guru Rinpočhe),  je  kniha mnoha významů. V první řadě je to však praktická příručka, kterou tradičně předčítá lama zemřelému, aby jej vedl k osvobození mysli od iluze v tzv. bardu smrti. Ukazuje, že i smrt může být tvůrčí a osvobozující zkušeností. Proto je text této knihy považován za jednu z nejhlubších duchovních nauk na světě.

Jihoafrický psycholog a učitel meditace Rob Nairn studuje tibetský buddhismus čtyřicet let. Ve své nejnovější knize nabízí moderní psychologický pohled na problematiku vědomého snění a dobrého umírání i různých stavů smrti.

V první části knihy se autor pokusil srozumitelně představit témata Tibetské knihy mrtvých tak, abychom blíže poznali mechanismy lidské psychiky, které ovládají náš život a určují, jak jej prožíváme, jaké máme sny i jak budeme prožívat své umírání a posmrtné stavy. Jakmile pochopíme, že život a smrt spolu souvisejí stejně jako bdění a spánek, do značné míry překonáme strach ze smrti.

V druhé části se zabývá nevítanými stavy mysli, zvláště vnitřními konflikty, úzkostí, depresemi a strachem, a vysvětluje, jak se lze se svou myslí sblížit, spřátelit, naučit se k ní chovat laskavě a jemně, a pocity životního neštěstí i strachu ze smrti změnit.

Ve třetí části najdeme praktické rady, jak lze pomoci umírajícím a zemřelým, ve čtvrté pak několik velmi jednoduchých cvičení vhodných rovněž pro dnešní lidi na Západě, aby snáze porozuměli těmto starobylým naukám a mohli je plně využít ve vlastním životě.

Úvodní slovo napsal 17. karmapa Urgjän Thinlä Dordže, Dodatek A Ringu Tulku. Přeložili Alexandr Neumann a Adam Piňos. Edice Mangalam.

"Která je nejpodivuhodnější věc v našem životě? Ta, že člověk všude kolem sebe vidí umírat druhé a na vlastní smrt nikdy ani nepomyslí." Mahábhárata

"Karma není osud ani předurčení. Karma je naše schopnost tvořit a měnit. Je tvůrčí, protože my jsme schopni určovat, jak a proč konáme. My jsme schopni se změnit." Sogjal Rinpočhe

"Máme v sobě potenciál být čímkoli, co si vybereme." Akong Rinpočhe