Sujiva: Základy meditace vhledu v praxi<br> <span class='sub-title'>Pragmatický přístup k vipassaně</span>

Sujiva
Základy meditace vhledu v praxi
Pragmatický přístup k vipassaně

1. vyd. 2006, ISBN 80-86685-16-0, váz., 326 str.

doporučená cena: 398 Kč
naše cena
: 318
ušetříte: 80

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | o autorovi | obsah | kapitola 1.: Meditace bdělé pozornosti a vhledu (satipatthána-vipassaná) | kapitola 2.: Základní přípravné instrukce

Anotace

<p align=justify>      Meditace vhledu (<i>vipassaná</i>) představuje nejvlastnější jádro Buddhovy nauky a dodnes je základem praxe ve většině buddhistických škol. Toto systematické rozvíjení čtyř základů bdělé pozornosti - zaměřené na tělesné stavy, na pocity, na stavy mysli i na jednotlivé myšlenky - přivádí člověka k takovému stupni poznání sebe sama, které odstraňuje mentální nečistoty, a osvobozuje tak od všeho utrpení.
       <p align=justify>      Tato praktická příručka malajsijského théravádového mnicha o základních metodách a postupech buddhistické meditace vhledu (pálijsky <i>satipatthaná, vipassaná</i>) popisuje rovněž různé typy koncentrace a poskytuje další rady určené především západním laickým zájemcům o meditaci. Autor proto nabízí i různé způsoby, jak sladit meditační praxi s rutinním každodenním životem. díky dlouholeté osobní zkušenosti disponující velkou erudicí, seznamuje čtenáře s konkrétními postupy vipassanové meditace, upozorňuje, na co by si měli dávat pozor a čeho by se měli vyvarovat. Podává podrobné vysvětlení praktických aspektů kontemplace čtyř podkladů všímavé pozornosti, překážek, které mohou vyvstávat a zpomalovat pokrok, schopností, které se při meditaci uplatňují a způsobů jejich vyvažování. Nevyhýbá se ani otázkám samotné moudrosti vhledu. Coby zkušený učitel meditace rovněž nabízí řešení nejfrekventovanějších a nejpalčivějších problémů, kterým meditující obvykle čelí.
<p align=justify>      Ctihodný Sujiva vychází z konkrétní barmské tradice mistra Mahasiho -  nicméně meditace vhledu je základem praxe ve všech buddhistických směrech počínaje théravádou a konče většinou čínských, japonských, vietnamských i tibetských škol. Sujivova příručka ovšem bude užitečná rovněž vyznavačům jiných duchovních tradic, a dokonce i zcela světsky zaměřeným lidem, které z nejrůznějších důvodů zajímá prakticky pojatá psychologie jejich osoby. Kniha představuje neocenitelného pomocníka pro každého, kdo chce na stezce, vedoucí k trvalé a absolutní svobodě (ať už ji chápe jakkoli), postoupit co nejdále.
<br>      Přeložil Libor Nejedlý. Edice Mangalam

     <p align=justify>      <i>Toto je jediná cesta k očištění bytostí, překonání smutku a nářků, vymýcení utrpení a hoře, nastoupení správné stezky a dosažení nibbány, tedy čtyři základy bdělé pozornosti.</i></p>