Jak se prodavač papíru stal buddhou
Korejské buddhistické legendy

1. vyd. 2006, ISBN 80-86685-50-0, váz., fotografie, 226 str.

doporučená cena: 228 Kč
naše cena
: 194
ušetříte: 34

SLEVA: 15 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | Obsah knihy | 10. Marné snění mnicha Čosina | 20. Jak se Nohil Puduk a Taltal Pakpak stali buddhy | 24. Jak šíp zasáhl bódhisattvu Kšitigarbhu | 48. Kim Hjon a tygřice

Anotace

Součástí tradice korejského buddhismu a korejské literatury jsou legendy o moudrosti a soucitu buddhů i o síle čistého lidského srdce, o karmické odplatě i o neúnavném duchovním hledání mnichů a laiků. Výbor poprvé v češtině představuje padesát legend přeložených z výborů současných korejských autorů, a také z překladu Odkazu Tří království (Samguk jusa) do moderní korejštiny. Kniha je rozdělena do tři částí: legendy o klášterech a poustevnách, legendy o Buddhovi a bódhisattvech a legendy o prozíravosti a tajemství.

Pro pochopení souvislostí je náš výbor uveden přehledem vývoje buddhismu v Koreji. Atmosféru klášterů v horách jako místa jedinečné harmonie mezi kulturou a přírodou přibližují cestopisné črty překladatelky a fotografie z míst, k nímž se vztahují příběhy o utrpení lidského života i o možnosti osvobození. Vybrala, přeložila, úvodem, předmluvou a vysvětlivkami opatřila Ivana Gruberová. Edice Klasická knižnice Východu.