Timothy Leary: Velekněz

Timothy Leary
Velekněz


Recenze: Josef Rauvolf: Recenze | Pavel Hlavatý: Ikona psychedelické kultury
1. vyd. 2003, ISBN 80-86685-17-9, Váz., 380 str.

doporučená cena: 398 Kč
naše cena
: 318
ušetříte: 80

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace

Josef Rauvolf: Recenze

     Learyho život by vydal na pěkně napínavý film - svého času prorok používání halucinogenů byl později na seznamu FBI, strávil nějaký čas ve vězení, stále však psal. Jeho zprávy o cestách s LSD nyní vycházejí česky.

     Než se o něj začala zajímat policie, byl Leary uznávaným panem profesorem psychologie na Harvardu, publikoval. Zlomem bylo seznámení s halucinogeny - vycítil možnosti, které se v nich skrývají a začal s nimi experimentovat. To bylo ještě v dobách, kdy LSD nebylo na seznamu zakázaných látek, Leary se mohl cele věnovat svým výzkumům Jeho aktivity však upoutaly pozornost nejen akademické obce, ale také armády a tajných služeb, které samy měly s využíváním těchto látek své, nepříliš hezké plány. Bylo tedy jenom otázkou času, kdy příliš zvídavého badatele klepnou přes prsty. Leary skončil ve vězení, odkud uprchl, policisté ho dostihli až v Asii. Po propuštění se věnoval hlavně počítačům, na možnosti rozpínání vědomí ale nikdy nezapomněl. V každé z kapitol Velekněze Leary popisuje zasvěcení některého ze svých přátel - Allena Ginsberga, Williama Burroughse a dalších. Právě ty jsem, včetně Learyho, znal osobně, Velekněz tak má pro mě ještě jiný rozměr. Přestože se s těmito látkami nekamarádím, kniha je cenná přinejmenším jako dokument o snaze překračovat dané meze.

...a jak to vidí:

Jiří Komorous, Národní protidrogová centrála

     Znám výsledky pokusů americké armády, které prokázaly, že se vojáci po podání LSD chovali i ve standartních situacích nepřirozeně, čímž se prokázala jeho škodlivost. Panuje názor, že je LSD vhodné pro uměleckou činnost, mí přátelé mezi hudebníky ale tvrdí opak - droga sice zpočátku pomáhá, pak ale člověka vycucne až na dno.

Viktor Šlajchrt, publicista

     S obrovskou pozorností jsem přečetl Learyho vzpomínky, a je fascinující, jak, byť na to šel přes drogy, předjímal stav proměny myšlení a vnímání - jako něco, čím se nastartoval pohyb, k němuž dochází v posledních letech, snaha změnit stupně hodnot a postojů v celé západní společnosti.

Josef Rauvolf, Instinkt 2003/49