Peter T. Furst: Halucinogeny a kultura

Peter T. Furst
Halucinogeny a kultura

1. vyd. 1996, ISBN 80-85905-20-5, Brož., foto, il., 260 str.

doporučená cena: 188 Kč
naše cena
: 150
ušetříte: 38

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | o autorovi | výroky o knize | Obsah | ukázky z Úvodu, 4., 7. a 10. kapitoly | Doslov Jiřího Horáčka

výroky o knize

      "Furstova významná práce o halucinogenech v různých kulturách zaujme botaniky, farmakology, lékaře, antropology, psychology a všechny ostatní zájemce o tyto fascinující drogy a vztah člověka k nim. Ukazuje nám halucinogeny z jejich pozitivní stránky v kontextu magie a náboženství a mohla by nám pomoci vyrovnat se s těmito látkami i v naší současné společnosti." (Andrew T. Weil, M. D., Botanické museum Harvardovy university, autor knihy The Natural Mind)

      "Doktor Furst ukazuje na základě bohatých mezikulturních a historických znalostí a rovněž zkušeností osobních, do jaké míry rozhodující roli často hrály a nadále i hrají halucinogeny v udržování společenského řádu v tradičním světě. Vyzdvihuje jejich význam v náboženských a iniciačních rituálech, v mytologii a symbolismu, v umění stejně jako v psychoterapii a léčbě fyzických neduhů. Tuto knihu rozhodně doporučuji čtenářům, kteří se zajímají o dějiny vlastní kultury a o lidské chování obecně." (Norman E. Zinberg, M.D., Harvardova universita, Komise pro zneužívání drog)

      "Současný čtenář pociťuje již nějakou dobu potřebu souhrného přehledu rostlinných halucinogenů užívaných nejen původními obyvateli amerického kontinentu, ale i jiných částí světa. Tato studie by se měla zabývat archeologií, symbolikou a uměním stejně jako botanikou či etnografií. Dr. Furst nám prokázal tuto službu knihou, která je pozoruhodná jak šířkou své antropologické erudice, tak svou čtivostí." (Dr. Weston La Barre, Dukeova universita)

      "Touha pravidelně proměňovat vědomí je vrozený a přirozený pud podobný hladu nebo pudu sexuálnímu." Andrew T. Weil (The Natural Mind)

      "Doufáme, že následující stránky poukáží na některé projevy zásadní provázanosti přírody s kulturou -- na propojení chemie, lidské mysli, společenských a historických okolností -- při užívání halucinogenních rostlin a dalších psychoaktivních látek různými národy celého světa..." P. T. F.