Dennis Genpo Merzel: Oko nikdy nespí<br> <span class='sub-title'>Přímo do srdce zenu</span>
Dennis Genpo Merzel: Oko nikdy nespí<br> <span class='sub-title'>Přímo do srdce zenu</span>

Dennis Genpo Merzel
Oko nikdy nespí
Přímo do srdce zenu

1. vyd. 1995, ISBN 80-85905-01-9, Brož., 160 str.

doporučená cena: 115 Kč
naše cena
: 92
ušetříte: 23

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | o autorovi | ukázka z básně Sin sin ming | Úvod | 1. kapitola

o autorovi

      Dennis Genpo Merzel (1944) je americký zenový učitel a nástupce Dharmy róšiho Hakuju Taizan Maezumiho, jednoho z nejvýznamnějších zenových mistrů současnosti.

      Róši Maezumi (1931--1995) se stal mnichem v japonské zenové škole Sótó ve věku jedenácti let. Studoval na universitě Komazawa v Šódžidži, jednom ze dvou hlavních klášterů školy Sótó. Předání Dharmy obdržel od róšiho Hakujun Kurody v r. 1955, povolení učit (inka) dostal rovněž od róšiho Kórju Ósaky i na Západě slavného róšiho Hakuun Jasutaniho. Takto se stal "dědicem Dharmy" tří linií japonského zenu obou hlavních škol Sótó a Rinzai, které později spojil v tzv. škole Harada-Yasutani.

      V r. 1956 přišel róši Maezumi do Los Angeles, kde působil jako kněz v Zenshuji Temple, hlavním sídle školy Soto v USA. V r. 1967 založil Zen Center of Los Angeles, později další zenová centra v USA a v Evropě. Svou Dharmu předal dvanácti následníkům, z nichž nejznámější jsou róši Bernard Tetsugen Glassman (působící v NY) a senseiové Dennis Genpo Merzel, Charlotte Joko Beck, Jan Chozen Bays a John Daido Loori.

      Tradice zenového buddhismu je postavena na radikální výzvě k odhození všech naučených a vyčtených názorů a postojů, na snaze dosáhnout pravdy přímou zkušeností.

      Dennis Genpo Merzel ve svém komentáři klasického textu třetího čínského zenového patriarchy Sózana přináší nový, jasný a svěží výklad této staré východní moudrosti.

      Současným a obyčejným jazykem zde hovoří jak o věčných otázkách lidského bytí, tak o obyčejných problémech každodenního života a ukazuje nám tak přímo a důvěrně srdce zenu -- esenciální moudrost a soucítění Buddhova učení.