Hazel Hendersonová: Za horizontem globalizace<br> <span class='sub-title'>Utváření udržitelné globální ekonomiky</span>
Hazel Hendersonová: Za horizontem globalizace<br> <span class='sub-title'>Utváření udržitelné globální ekonomiky</span>

Hazel Hendersonová
Za horizontem globalizace
Utváření udržitelné globální ekonomiky


Recenze: Boris Merhaut: Malé zamyšlení nad velkými myšlenkami | Pavel Hlavatý: Recenze
1. vyd. 2001, ISBN 80-85905-93-0, brožovaná, 140 str.

doporučená cena: 99 Kč
naše cena
: 79
ušetříte: 20

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | O autorce | Hlavní myšlenky knihy

Boris Merhaut: Malé zamyšlení nad velkými myšlenkami

     Řadový občan si marně láme hlavu, jak ekonomové, kteří svůj obor vyhlašují za "vědu všech věd", mohli dopustit sérii krachů bank v ČR a pád sedmého amerického gigantu Enron, jehož šéf unikl káznici sebevraždou. Nepotěší ho, že v globalizaci nejdále pokročil organizovaný zločin.

     O globalizaci, jejich přednostech i stínech vloni na Dobříši zasvěceně hovořil předseda Křesťanské akademie P. Tomáš Halík. Ukázalo se. že naši občané mají o tyto otázky mimořádný zájem a proto uvítají, když jim k orientaci poslouží nedávná akvizice Městské knihovny v Dobříši, vydaná u příležitosti pátého Fora 2000.

     Je vůbec možné zkrotit zlodějnu ve velkém prostřednictvím neviditelné ruky trhu? Vlády různých barev a odstínů se o to pokoušejí marně. Snad proto, že neznají Nadaci nové ekonomiky (NEF), od roku 1996 sídlící v Londýně, která vypracovala celý soubor návodů, jak neúnosnou situaci napravit. Narozdíl od všech konvenčních ekonomických škol stoupenci "Nové ekonomiky" hlásají, že je nutné brát ohled nejen na trh, ale i na lidi a životní prostředí. Předsednictvo NEF pověřilo jednu z nejvlivnějších žen na světě, futuroložku Hazel Hendersenovou, žačku britského ekonoma německého původu F. Schumachera, aby vypracovala akční plán na transformaci globální ekonomiky tak, aby nesloužila jen zájmům "tlustých kocourů" - šéfů transnárodních společností a bank, ale aby byla přizpůsobena "lidskému měřítku". tj. řadovému občanu planety Země.

     Úvodní kapitola vysvětluje, proč selhal tzv. Washingtonský konsensus, tj. evangelium západní ekonomické nadvlády, tak jak ji prosazuje republikánský prezident Bush a jeho nástroje - Světová banka a Mezinárodní měnový fond. Obě instituce jsou například odpovědné za krach Argentiny. Ještě agresivněji si počíná Světová obchodní organizace, jejíž sídlo 11. záři 2001 zničili bin Ládinovi teroristé.

     Druhá kapitola registruje snahy nekonvenčních ekonomů, aby se skoncovalo s nevyhovujícím ukazatelem HDP (hrubý národní produkt). Do státních rozpočtů nutno zahrnout neplacenou činnost, nezbytnou k provozu rodiny a tradičního způsobu života. Ta v zemích OECD činí asi 50 %. v rozvojových zemích až 65 % výroby. Makroekonomie musí do aktiv započítat hodnotu veřejných statků jako parků a hřišť, služby hasičů, policie, agentur ochrany přírody aj., neboť to vše vytváří kvality života, bez nichž státní, městská i obecní správa nemůže dobře fungovat. Podmínkou úspěšného přetváření globalizace je podle autorky současné působení na sedmi úrovních: na mezinárodní (OSN), na národní (města a obce), v přímé odpovědnosti firem, v oblastních a místních systémech, v občanská společnosti (občanský sektor) i v rovině rodiny a jednotlivce.

     Hendersonová snad příliš optimisticky předvídá, že lidstvo přece jen pochopí, že planeta Země není mrtvá koule, nýbrž živoucí super-organismus, který naši předkové ctili jako Matku Zemi (Gaia). Prý se k ní začneme chovat jako dobře vychované děti k matce. Nadvláda patriarchátu končí, blbou náladu zaženou symetričtější vztahy mezi mužem a ženou.

     "Lidstvo brzy na Zemi bude skládat maturitu. Pokud se nenaučíme koexistovat s ostatními druhy v rámci pravidel biosféry, (jako druh) vyhyneme... Nejdůležitějším úkolem je učit se žít moudře, v rámci tolerance přírody."

     Hendersonová spolu s matkou Terezou, Indirou Gándhiovou, princeznou Dianou a Margaret Thacherovou bývá pokládána za nejvlivnější ženu 20. století. Vymyslila Calvert-Hendersenovy indexy kvality života, dopomohla prezidentovi Clintonovi zlikvidovat astronomický schodek rozpočtu zděděný po Reaganovi. Je autorkou bestsellerů Politika solárního věku (1988) a Budování světa, kde nikdo neprohrává (1996). Na pražském Foru 2000, kde byla členkou správní rady, patřila k nejobdivovanějším a současně nejnenáviděnějším osobnostem.
     Obrovskou předností akčního plánu Nadace nové ekonomiky je jeho přehlednost a srozumitelnost pro občana nejen s vysokoškolským, ale i nižším vzděláním. Kéž i u nás dopomůže rozmetat dogmata velekněží zlatého telete a kapsářské neviditelné ruce trhu.
     P.S. Brožurka vyšla v malém nákladu a její polovina byla na Foru 2000 rozprodána. Připravuje se dotisk.

PhDr. Boris Merhaut, Dobříšské listy 3/02     

Hodnocení knihy