Ctihodný Bagdo
Peklo na zemi

1. vyd. 1999, ISBN 80-85905-59-0, brožovaná, 96 str.

doporučená cena: 58 Kč
naše cena
: 46
ušetříte: 12
SLEVA: 20 %
témata: Tibet
klíčová slova: Bagdo - biografie - Čína - dalajlama - lidská práva - Peklo na zemi - Tibet
Obsah stránky:
Anotace | Bagdův text "K boji za lidská práva" | úvod J.S. 14.dalajlamy | shrnutí | Bagdova výpověď (ukázka) | obsah

shrnutí

Dne 18. dubna 1988 zatkla čínská policie dvacetiletého mnicha Bagda z gandänského kláštera. Byl nařčen z podněcování velké demonstrace, která se konala 5. března 1988 ve Lhase a během níž byl jeden čínský policista zabit. Bagdo se stal obžalovaným v jednom z nejdůležitějších a nejpropagovanějších tibetských soudních procesů za posledních deset let. V souvislosti s touto vraždou bylo obžalováno šest Tibeťanů, z nichž nejmladší byl právě Bagdo.

Bagdo strávil v čínských věznicích tři roky. Prvních devět měsíců pobýval v nápravném zařízení v Guccha a více než dva roky ve vězení Dabži. Po odpykání trestu byl v dubnu 1991 propuštěn a brzy poté, navzdory vážným zdravotním problémům, uprchl přes hory do Indie, aby za hranicemi rozšířil zprávu o vězeňských podmínkách v Tibetu.

Text Bagdova svědectví z února 1992 je jedním z nejpodrobnějších popisů metod výslechů, mučení a týrání politických vězňů v Tibetu... V Bagdově svědectví je podrobně popsáno šest výslechů provázených mučením. Při pokusech vynutit si přiznání používali téměř všichni vyšetřovatelé elektrický obušek, případně elektrický bodec na dobytek, jimiž ho zraňovali na citlivých místech jeho těla. Navíc jedna vyšetřovací skupina zvyšovala trýznivý účinek elektrických nástrojů pomocí vody. Přesnost, s jakou byly elektrické šoky aplikovány, napovídá, že vyšetřovatelé byli k takovým postupům vycvičeni nebo již měli s těmito metodami dlouholetou zkušenost. Běžnou metodou bylo zavěšování vězňů za ruce a od roku 1987 se ve věznici Guccha vyskytlo i několik případů, kdy mnichy a mnišky týrali zavěšením za nohy.

Po jedenáctidenním mučení následoval pětidenní program "intenzivního vyslýchání". Další dva týdny bylo mučení nahrazeno nepravidelným bitím. Uplatňované metody týrání byly zjevně účinné, neboť utrpěné trauma a rostoucí úzkost vedly k tomu, že po jednom měsíci Bagdo konečně podlehl a přiznání o spoluúčasti na vraždě policisty podepsal.

Toto je výpověď Bagda, mnicha z Gandänu, v exilu v severoindické Dharamsale.

Upozorňujeme čtenáře, že následující svědectví, a zvlášť některé jeho pasáže, jsou velice zneklidňující.

Únor 1992