Ctihodný Bagdo
Peklo na zemi

1. vyd. 1999, ISBN 80-85905-59-0, brožovaná, 96 str.

doporučená cena: 58 Kč
naše cena
: 46
ušetříte: 12
SLEVA: 20 %
témata: Tibet
klíčová slova: Bagdo - biografie - Čína - dalajlama - lidská práva - Peklo na zemi - Tibet
Obsah stránky:
Anotace | Bagdův text "K boji za lidská práva" | úvod J.S. 14.dalajlamy | shrnutí | Bagdova výpověď (ukázka) | obsah

Bagdův text "K boji za lidská práva"

K BOJI ZA LIDSKÁ PRÁVA

Záměrem této publikace je upozornit svět na nelidskou represi čínských komunistů vůči tibetskému obyvatelstvu a tak širšímu publiku zprostředkovat pravdu o situaci v Tibetu. Toto svědectví jsem nepsal pro osobní prospěch či slávu, ale v naději, že se díky němu podaří získat od lidí celého světa více podpory pro Tibet.

Moje knížka nese titul Peklo na zemi, protože poté, co byl Tibet roku 1959 obsazen rudou Čínou, okusili tibetští političtí vězni skutečné peklo na zemi. Byli vystaveni nepředstavitelné trýzni a utrpení. Nepočítaně tibetských politických vězňů zemřelo hlady a zimou, mnoho dalších podlehlo hrůzným mučením. V naprostém zoufalství vězni pojídali kůži z bot, lidské mrtvoly a maso koní a oslů. Tibetský lid je dnes ve své zemi přebytečný a od příchodu etnických Číňanů (Chanů) je postupně vyhlazován.

Taková je situace již od roku 1959. Dnes, ve 20. století, jsou tibetští političtí vězni vystavováni nelidskému útlaku. Moderní zbraně, důmyslné elektrické bodce, želízka, okovy, kožené opasky a železné tyče -- to je arzenál používaný dnes ve věznicích. Při brutálním týrání těmito nástroji se den a noc stávají pro vězně věčností. Také já mám podobnou zkušenost. Aby se svět dozvěděl, co zažívali a zažívají tibetští političtí vězni v čínských žalářích, popsal jsem svou zkušenost na stránkách této knížky.

Tato kniha je pouze krátkou zprávou o tom, čeho jsem osobně byl svědkem a co jsem sám zakusil, zprávou o nepředstavitelně surovém mučení a krutém zacházení s tibetskými politickými vězni trpícími pod čínskou komunistickou nadvládou.

Prosím proto každého čtenáře, aby po přečtení mého krátkého textu písemně oslovil vládní orgány své země a Organizaci spojených národů v záležitosti Tibetu. Prosím, mluvte o tom také se svým okolím a všemi bližními, aby se svět konečně dozvěděl pravdu o Tibetu a jeho zoufalém boji za nezávislost. Jako mnoho jiných tygrů tohoto světa i Tibet trpí a hrozí mu vyhynutí. Prosím, podejte nám pomocnou ruku a společně se pokusme zachránit tibetskou zemi i její lid.

Bagdo,

bývalý mnich z kláštera Gandän v Tibetu,

Dharamsala, Indie

V současné době Bagdo žije v indické Dharamsale, kde se nepřetržitě věnuje činnosti pro osvobození Tibetu. Pracuje sám i jako součást hnutí Gu-ču-sum, organizace sdružující sto dvacet bývalých politických vězňů.