Aldous Huxley: Brány vnímání

Aldous Huxley
Brány vnímání

1. vyd. 1996, ISBN 80-85905-28-0, brožovaná, 120 str.

doporučená cena: 118 Kč
naše cena
: 94
ušetříte: 24

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | o knize | ukázky

anotace

      Dnes již klasický dokument o neortodoxním hledání duchovní zkušenosti, proslulý esej slavného anglického spisovatele o jeho zkušenosti s psychedeliky (tj. mysl odhalujícími látkami) a jejich vlivem na lidské vědomí a poznání. Jedna z prvních knížek zabývajících se bez předsudků psychotropními látkami a jejich vlivem na lidské vědomí.

      Huxley poprvé užil meskalin roku 1953. Při tomto experimentu zažil mystický stav mysli, v němž jsou očištěny "brány vnímání" a překročen dualismus subjektu a objektu. Meskalin, psilocybin a LSD pak systematicky užíval po dobu více než deseti let až do své smrti a tyto zážitky podle jeho vlastních slov pro něj představovaly zcela zásadní životní zkušenost. Když v roce 1963 umíral na rakovinu, před smrtí požádal svou ženu, aby mu podala poslední dávku LSD a k poslednímu psychedelickému zážitku mu četla pasáže z Tibetské knihy mrtvých.

      "Všechny naše zkušenosti jsou ve skutečnosti podmíněny chemickými procesy, a pokud si představujeme, že některé z nich jsou čistě duchovní, čistě intelektuální nebo čistě estetické, pak je tomu tak jen proto, že jsme si nikdy nedali tu námahu, abychom prozkoumali i chemické procesy, které tyto zkušenosti doprovázejí." (Aldous Huxley)