Chow, Kit; Krammerová, Ione
Všechny čaje Číny

2. vyd. 1999, ISBN 80-85905-54-X, vázaná, 286 str.

doporučená cena: 298 Kč
naše cena
: 209
ušetříte: 89
SLEVA: 30 %
Obsah stránky:
Anotace | úvod | Lu Tchungova báseň | O japonském čajovém obřadu | Jak si připravit "šálek dobrého čaje" | Posuzování, skladování a zvláštní způsoby využití čaje | Jak čaj skladovat | Kde dostanete všechny čaje Číny | ukázka z 12. kap.: Gunpowder

ukázka z 12. kap.: Gunpowder

Z 12. kap. "Padesát slavných čínských čajů" uvádíme na ukázku popis i u nás známého čaje Gunpowder:

Perlový čaj (Zhu-cha, Ču-čcha, Pingshui, Pching-šuej, Gunpowder)

Legenda vypráví, že název Gunpowder (Střelný prach) dal tomuto čaji mladý anglický obchodník s čajem, jemuž drobné, stočené zelené kuličky připomínaly střelný prach. Původně se prodával s označením podle velikosti - např. Špendlíková hlavička či Hrášek. Rovněž čínský název Ču-čcha (Perlový čaj) je velmi popisný. Slovo Pching-šuej odkazuje na stejnojmenné město, ležící jihozápadně od Šanghaje na druhé straně Changčouského zálivu, přesněji jižně od Šao-singu v provincii Če-ťiang. Gunpowder se vyrábí právě v Pching-šuej a v přilehlých okresech.

Svinování vybraných křehkých lístků do tohoto neobvyklého tvaru vyžaduje zvláštní dovednost. Tuhé smotané kuličky však vydrží déle než jiné zelené čaje, které uskladněním rychle ztrácejí chuť. Při přípravě čaje drobné kuličky zazvoní a zacinkají v konvici nebo šálku. Po přelití vařící vodou se rozvinou jako kvítky, které plavou a klesají ke dnu, vytvářejíce z odstínů zelené barvy okouzlující vzory, což pití čaje obohacuje ještě o potěchu oka. Vzniká silný, tmavě zelený nápoj nezapomenutelné vůně a nahořklé chuti, která však není nepříjemná a dlouho vydrží v ústech. Gunpowder je těžší než většina ostatních čajů, takže se doporučuje 3-5 gramů čaje (1-2 lžičky) na konvici.

Vývozci čínského čaje doporučují Gunpowder také k přípravě ledového čaje s citronem a cukrem, i když ho zřejmě sami nepijí, protože v Číně se čaj podává vždy horký. Gunpowder je oblíben i v Maroku, kde lístky povaří a přidají k nim mátu a cukr.

Gunpowder patří k prvním čínským čajům, které se vyvážely, a to už na počátku 17. století. Když jej dostal darem císař Kchang Si (1661-1722), stal se jedním z jeho nejoblíbenějších čajů. Na začátku 18. století se tento čaj, přestože byl poměrně drahý, těšil oblibě Evropanů pod názvy Green Pearl a Hyson. Druhý název pochází z čínského termínu Si Čchun, což znamená (Kchang) Siovo Jaro (názvem Hyson se však později označoval úplně jiný čaj s dlouhými zkroucenými lístky).

Výroba druhu Gunpowder v Číně dosáhla vrcholu v letech 1883-1894. Ve Spojených státech byl tento čaj velmi žádaný a v roce 1860 představoval téměř dvě třetiny dováženého čaje. Dnešní čínský vývoz daleko převyšuje čísla z minulosti a cena se snížila díky velkovýrobě. Značka Temple of Heaven Brand Special Gunpowder dostala v Madridu v roce 1984 zlatou medaili na 23. setkání Mezinárodního institutu pro kvalitu konzerv a ostatních potravinářských výrobků. V institutu zasedají představitelé deseti zemí Evropy a Ameriky.

Gunpowder je bohatý na fluorid, který jak známo omezuje vznik zubních kazů - podle čínských badatelů obsahuje 0,1 až 0,15 mg fluoridu na litr, z čehož je možné vstřebat 60 až 80 procent. Lidské tělo denně spotřebuje 1-2 mg fluoridu, který je třeba získat z jídla a pití. Deset gramů Gunpowderu (tedy dva šálky silného čaje) toto potřebné množství snadno poskytne.