A. Wilkens: Voda - učme se jí rozumět
A. Wilkens: Voda - učme se jí rozumět

A. Wilkens
Voda - učme se jí rozumět

1. vyd. 2002, ISBN 80-85905-99-X, brožovaná, 72 str.

doporučená cena: 145 Kč
naše cena
: 116
ušetříte: 29

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | o autorech | o podstatě knihy | ukázky z knihy

o podstatě knihy

      Je dobře známo, že bez vody není života. Ale co vlastně voda je, jaká je, to dnes nedokáží v úplnosti postihnout ani ti nejpovolanější. Učili jsme se, že ji lze jednoduše vyjádřit chemickým vzorcem - H2O. Stále dokonalejší analytické nástroje však odhalují i v přírodní neznečištěné vodě desítky dalších životně důležitých látek, a to jsme ještě nezačali hovořit o uspořádání vlastních molekul vody, tedy o struktuře vody, jejíž rozluštění je výzvou pro současnou vědu.

      Záhad kolem vody je dost a dost. Tato kniha otevírá jednu z nich - její nesmírnou pohyblivost. Vodu v tekutém stavu se nám nikdy nepodaří zastihnout nehybnou, i stojící voda v nádobě se, byť nepatrně, pohybuje. Jaké pohyby jsou pro vodu typické, kdy je voda pohyblivější a kdy se pohybuje jen neochotně? A jak to souvisí s námi, jaká je voda, kterou pijeme - pohyblivá, čilá, prostě živá, nebo unavená, bez chuti k životu a bez síly "vlévat" život do nás? Nahlédnutí do tajů pohyblivosti vody je současně i nahlédnutím do její podstaty.

      Je-li pohyb esenciální vlastností vody, musí existovat i vztah mezi kvalitou vody a kvalitou jejího pohybu. Jedním z nástrojů poznání a posouzení tohoto vztahu je zatím málo známá metoda, tzv. metoda kapkového obrazu. Díky ní můžeme najednou spatřit rozdíl mezi vodou z pramene a z vodovodního kohoutku, mezi "stejnou" vodou ze skleněné a z plastové nádoby, mezi vodami, které se třeba chemicky ani neliší, ale přesto je spotřebitel může vnímat rozdílně - jednu jako vodu čerstvou a osvěžující, druhou jako mdlou a bez jiskry. Přestože je tato metoda přísně vědecká, má svým způsobem blízko i k umění. A vedle toho, že nám zodpoví řadu otázek, může podnítit i naše estetické vnímání jakož i zbystřit naši pozornost vůči všem projevům života kolem nás.

Hodnocení knihy
kniha zatím nebyla hodnocena

ohodnoťte knihu  

Další naše knížky
DharmaGaia mj. vydala:

Lucien Zell: The Sad Cliffs of Light