Jiddu Krishnamurti: Vnitřní revoluce

Jiddu Krishnamurti
Vnitřní revoluce

2. vyd. 2002, ISBN 80-86685-04-7, vázaná, 248 str.

doporučená cena: 298 Kč
naše cena
: 209
ušetříte: 89

SLEVA: 30 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | o autorovi | obsah knihy | ukázka: přednáška "Strach je plodem myšlení"

o autorovi

      Jiddu Krishnamurti (v české traskripci Džiddu Krišnamúrti) se narodil r. 1895 v jihoindické Madanapalle, ležícím mezi Madrásem a Béngalúru, v ortodoxní hinduistické rodině chudého bráhmana.
      Ve věku čtrnácti let ho objevila Teosofická společnost v Adyaru u Madrásu a rozhodla se ho vychovat pro roli Světového učitele, jehož příchod tehdy očekávala. Chlapci se dostalo výchovy v nadreálném teosofickém stylu, později byl v Anglii zasvěcen do aristokratického způsobu života. Počátkem 20. let prošel intenzivní vnitřní přestavbou osobnosti, která ho přivedla k radikálně odlišným postojům, než zastávala Teosofická společnost. Proti všemu očekávání se proto r. 1929 od Teosofické společnosti odtrhnul, znechucen autoritářstvím, sledováním osobních zájmů a sklony k okultismu, které v ní panovaly. Prohlásil: "Trvám na tom, že pravda je země bez cest a nedojdete k ním žádným náboženstvím ani sektou." Jeho učení se tak stalo nezávislé, na rozdíl od principů teosofie úplně racionální, zcela v duchu starého Buddhova ponaučení: "Buď světlem sám sobě."
      Dalších padesát šest let pak Krishnamurti cestoval a přednášel o svém pojetí života v různých částech světa. Založil několik škol v Indii, USA a Anglii. Byl aktivní až téměř do konce svého života. Zemřel v Ojai v Kalifornii, v místě jedné ze svých škol.