Luis Eduardo Luna: Vegetalismo<br> <span class='sub-title'>Šamanismus mezi mestickým obyvatelstvem peruánské Amazonie</span>

Luis Eduardo Luna
Vegetalismo
Šamanismus mezi mestickým obyvatelstvem peruánské Amazonie

1. vyd. 2002, ISBN 80-86685-02-0, vázaná, 288 str.

doporučená cena: 348 Kč
naše cena
: 278
ušetříte: 70

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | O autorovi | Obsah knihy | 1. kapitola | 4. kapitola | 5. kapitola | 6. kapitola | 7. kapitola | Závěr

O autorovi

Luis Eduardo Luna, uznávaný badatel na poli šamanského využívání rostlin, pochází z kolumbijské Florencie. Středoškolské a vysokoškolské studium absolvoval postupně v Bogotě, španělském Madridu, v Norsku a ve Švédsku. Na madridské univerzitě studoval filologii a latinskoamerickou literaturu, na univerzitě v Oslu se věnoval farmakologii, ekologii a lingvistice. Kromě toho přednášel na Institutu románských studií při univerzitě v Oslu španělskou a latinskoamerickou literaturu.

Doktorát získal na Institutu srovnávacího náboženství stockholmské univerzity u profesora Ake Hultkrantze, věhlasného odborníka na šamanismus amerických indiánů (v češtině Domorodá náboženství Severní Ameriky. Síla vizí a plodnosti. Praha: Prostor 1999) [zajímavý článek tohoto autora lze najít na internetové adrese http://www.antro.uu.se/Acta/Sample_psycho.html].

V roce 1979 získal místo přednášejícího na Swedish School of Economics and Business Administration v Helsinkách. V letech 1994-98 byl řádným profesorem antropologie na Federální univerzitě svaté Kateřiny v brazilském Florianópolisu. V posledních několika letech působí mj. jako vědecký pracovník Botanického muzea Harvardovy university (od roku 1986) a je rovněž docentem na výše zmiňované škole v Helsinkách, kde také žije. Je spolupracovníkem Guggenheimovy nadace a Linnéovy společnosti v Londýně.

Prováděl terénní etnologické a etnobotanické výzkumy u mestických rostlinoznalců z amazonské části Peru a Brazílie, mezi příslušníky několika domorodých skupin horní Amazonie a členy synkretických církví v brazilském státě Acre. Aktivně se zúčastnil zakládání světoznámé malířské školy Pabla Amaringa v peruánské Pucallpě.

Je autorem či spoluautorem tří knih (kromě Vegetalisma je to společná práce s Pablem Amaringem z roku 1991 Ayahuasca Visions: The Religious Iconography of a Peruvian Shaman; v loňském roce byl spolu se Stevenem F. Whitem editorem zajímavého sborníku vydaného pod názvem Ayahuasca Reader). Fenoménem šamanského poznání rostlinné říše se zabýval i v celé řadě článků publikovaných v prestižních botanických a antropologických časopisech a vědeckých sbornících. Česky rovněž vyšel jeho příspěvek "Šamanismus v Amazonii, ayahuasca, antropomorfismus a přirozený svět" v knize Franze-Thea Gottwalda a Christiana Rätsche (ed.) Šamanské vědy. Praha: Volvox globator 1999).

V současné době je rovněž zapojen do činnosti výzkumného střediska Wasiwaska (více informací na internetové adrese http://www.wasiwaska.org) zabývajícího se interdisciplinárním studiem psychoaktivních rostlin v brazilském Florianópolisu (Research Center on the Study of Psychointegrator Plants, Visionary and States of Consciousness). Kromě toho organizuje odborné semináře a přednáší na několika amerických a evropských univerzitách.