Dalajlama: Stezka k probuzení

Dalajlama
Stezka k probuzení

1. vyd. 2000, ISBN 80-85905-58-2, vázaná, 288 str.

doporučená cena: 298 Kč
naše cena
: 238
ušetříte: 60

SLEVA: 20 %
ROZEBRÁNO
Obsah stránky:
Anotace | stručná informace o tématu | obsah | 10. kapitola

stručná informace o tématu

      V 11. st. přinesl význačný indický mahájánový mistr Atíša do Tibetu linii spojující učení o moudrosti (pradžňá) a učení o metodě/energii (upája). Jeho spis Lampa na stezce k probuzení se stal prototypem literatury tradice lamrim. Termín lamrim, "stupně na (duchovní) stezce", označuje jak linii duchovní metodologie, tak literaturu, která tuto metodologii objasňuje.

      Na Atíšovo dílo navázal ve 14. st. "druhý buddha" Dže Rinpočhe lama Congkhapa, zakladatel řádu Gelugpa. Sepsal tři práce na toto téma, přičemž nejkratší z nich je kontemplativní a hluboce mystická Píseň o stupních na duchovní stezce.

      Congkhapovy myšlenky z Písně shrnul 3. dalajlama Gjalwa Sonäm Gjamccho (1543-1588) v Esenci zušlechtěného zlata, jednom z nejznámějších a pro svou stručnost po celá staletí v Tibetu nejvyhledávanějších textech o nauce lamrim.

      Nynější dalajlama ve svém podrobném komentáři zdůrazňuje, že Esence zahrnuje všechny základní doktríny a metody klasické tradice indického buddhismu, od pěstování smysluplného vztahu s duchovním mistrem, až po nejvyšší jóginské tantry iluzorního těla a mysli čirého světla, které předcházejí zkušenosti dokonalého probuzení.

      V dodatcích je tradiční biografie třetího dalajlamy a jeho úvodní rituál, který má být prováděn společně s meditacemi tradice lamrim.