Aktuality

22.-28.1. Festival japonských filmů a kultury Eiga-sai 2013

Smích prochází žaludkem + retrospektiva legendárního Imamury Shōheie 6. ročník festivalu japonských filmů a kultury Eigasai se bude konat 22.-28. ledna 2013 v pražském kině Lucerna. Na diváky čeká nejen bezmála 20 filmů, ale i bohatý doprovodný program. Po skončení pražské části festival dorazí v ozvěnách také do Plzně (7.-10.2.), Opavy (12.-16.2.) a Hodonína (8.-10.3.).

Největší pozornost letošní ročník festivalu věnuje jedinečné osobnosti, kterou je režisér Imamura Shōhei. Imamura jako jediný Japonec získal dvakrát Zlatou palmu na festivalu v Cannes – nejprve za proslulou Baladu o Narajamě, o 14 let později pak za brilantní snímek Úhoř (Unagi, 1997). „Jeho retrospektiva bude mít rozsah, který dosud v Evropě neměl obdoby. Sehnat kopie některých filmů byl přitom opravdu husarský kousek,” říká Robin Shōen Heřman z pořádající Česko-japonské společnosti. Imamuru fascinuje vztah mezi realitou a fikcí ve filmu i v životě, vazby mezi kulturně spoutanou a pudovou složkou lidské osobnosti, reflexe viny, magická role symbolů a řada dalších bytostně univerzálních témat, která ovšem dokáže podat s okouzlujícím jemně ironickým nadhledem a kulturním přesahem.

Další výrazná programová sekce přináší sérii nenapodobitelných komedií, volně sdružených pod titulem Smích prochází žaludkem„Určitě z nich pochopíte, jak osudový je vztah Japonců k jídlu, jeho přípravě a podávání – ale třeba i k etiketě proslulých kjótských čajoven s tajuplnými gejšami,” dodává Robin Shōen Heřman. 

Díky dlouhodobé spolupráci s japonskou nadací The Japan Foundation se na festivalu objeví i několik vzácných pokladů japonských filmových archivů, v čele se snímkem Mlhavá noc (Oboroyo onna) z roku 1936, jehož režisérem je Gosho Heinosuke, známý jako autor vůbec prvních japonských zvukových filmů. Všechny filmy festivalu budou v původním znění s českými a většinou i paralelními anglickými titulky.

Z bohatého doprovodného programu za mimořádnou zmínku stojí Den japonské kuchyně v neděli 28. 1., dvojjazyčné představení klasických japonských frašek kjógen v sobotu 26. 1. nebo závěrečná Japan  Alternative Party v Lucerna Music Baru v pondělí 28. 1. Na festivalu nebudou chybět ani výstavy (velkoformátové fotografie, kaligrafie, ikebana), dílny pro malé i velké, tradiční hudební happening s bubny taiko a další akce.

Vstupné na jednotlivé filmy je velmi vstřícných 80 Kč a vstupenky lze kupovat i na internetu.  Zvýhodněných permanentek jsou dva typy:  V.I.P. permanentka stojí 600 Kč (zahrnuje vstup na všechny festivalové akce vč. zahajovací recepce a závěrečného koncertu v Lucerna Music Baru), permanentka STUDENT (pouze na filmové projekce, bez rezervace konkrétního místa k sezení) přijde na pouhých 300 Kč. Na některé projekce jsou specielní slevy pro seniory.

Přehlídku organizuje Česko-japonská společnost ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR, nadací The Japan Foundation a Palácem Lucerna.

Více informací najdete na 
www.eigasai.cz.