Aktuality

22.10. Diskusní večer s Meredith Smallovou v Divadle Kampa, autogramiáda v Bráně k dětem

DharmaGaia Vás zve do Divadla Kampa (18.00-20.30 h) na křest knihy Naše děti, naše světy a neformální diskusní večer s její autorkou americkou antropoložkou Meredith. F. Smallovou! Večera se jako hosté zúčastní mj. V. Jirásková, I. Königsmarková, PhDr. M. Mrowetz, M. Zelený Atapana, moderuje PhDr. S. Hoskovcová. Překlad zajištěn. Meredith Smallová dále vystoupí 20. 10., 15.30-17.30 h na konferenci Aktivní rodičovství v Brně a 22. 10. bude od 16.45-17.15 h podepisovat knihu Naše děti, naše světy v pražské prodejně Brána k dětem. Vstupenky na diskusní večer v Divadle Kampa je možné rezervovat na dharmagaia@dharmagaia.cz. Cena: 150,- Kč, rodiče s dětmi do 10 let 100,- Kč

Meredith F. Smallová je profesorkou antropologie na Cornellově univerzitě v Ithace ve státě New York. V současnosti se zajímá o propojení biologie a kultury a o evoluci lidského chování. V posledních letech se zabývá tím, jak biologie a kultura ovlivňují výchovné styly. Dr. Smallová hojně publikuje v odborných i populárních časopisech. Je autorkou čtyř knih, pravidelně přispívá do různých časopisů. V češtině nedávno vyšla kniha Naše děti, naše světy (DharmaGaia, Our Babies, Ourselves). V této knize Meredith F. Smallová představuje svá pozoruhodná zjištění na poli nové vědecké disciplíny - etnopediatrie. Profesorka Smallová ve své práci spojuje objevy pediatrů, vývojových psychologů a antropologů, kteří studují, do jaké míry je naše rodičovská péče založena na biologických potřebách a do jaké míry na kultuře – a jak často to, co diktuje kulturní tradice, nemusí být to nejlepší pro naše děti.

Mělo by miminko spát o samotě? Je kojení lepší než krmení z láhve, nebo je to mýtus 90. let? Kolik času by mělo uběhnout, než matka vezme do náruče plačící dítě? A jak je pro rozvoj kojence doopravdy důležité, když na něj mluvíme nebo mu zpíváme? To jsou jen některé z důležitých otázek, které Smallová pokládá. Odpovědi jsou nejen překvapivé, ale mohou dokonce změnit způsob, jímž pečujeme o své děti! O tom všem a mnoha dalších otázkách si bude možné s M. F. Smallovou popovídat na neformálním diskusním večeru. Diskutovat budou také čeští odborníci z oboru  ntropologie, psychologie, porodnictví atd. - Vlasta Jirásková, Ivana Königsmarková, PhDr. Michaela Mrowetz, Mnislav Zelený Atapana, moderuje PhDr. Simona Hoskovcová.